Kdo by neznal město, kde si dávají dostaveníčka milenci z celé Evropy, že? Benátky jsou městem, které doslova a do písmene stojí na vodě a zdejší romantika je prostě na symbolickou jedničku s hvězdičkou. Na severovýchodě Itálie ale nejsou o samotě, nabízí se i návštěva několika pěkných ostrůvků. Protože zdejší výrobu skla milovala celá Evropa, rozhodli se vládci situovat její výrobu na jeden z ostrovů. Jednoduchá a velmi praktická volba. Proč? Totiž, při požáru od sklářské pece se oheň nemohl rozšířit a zničit podstatnou část města.
Pěkný suvenýr ze sklářské dílny
I když je pravda, že ta největší sláva zdejší skláře potkala spíše v minulých staletích, kochat se jejich výtvory můžete i dnes. Ostrov Murano nabídne i pestrou sbírku suvenýrů, které si můžete odvézt a vystavit jako památku třeba ve vlastním obýváku. Necelé dva kilometry od centra Benátek, dostanete se sem po soustavě mostů, takže stačí vlastně jen krátká procházka. Pět tisíc obyvatel, něco přes kilometr čtvereční rozlohy, obchodníci a rybáři. Sklářská tradice trvá prakticky celé tisíciletí, tedy alespoň tak dlouho už je hmatatelně doložená. Nakonec, zdejší skláři pomáhali s výzdobou Prahy už za časů Karla IV. Tedy muže, jenž našel v Itálii hodně inspirace, sotva odrostl chlapeckým střevícům.
Dalším ostrovem v nabídce je Burano, které potěší hlavně milovníky netradičních barevných odstínů. Šedivé fasády, nuda v celé ulici? Ne, je to přesně naopak, tady se dá říci jediné – místní možná soutěží v tom, kdo bude originálnější. Legendou jsou místní barevné krajky, které už za časů středověku znala celá Evropa.
Navštívit můžete i kostel svatého Martina z roku 1727, na jehož výzdobě se podílel mistr Giambattista Tiepolo. A na závěr Benátky, samozřejmě, ty jsou hlavním cílem každé dovolené v severní části italské boty. Projížďka gondolou je sice poměrně drahá, ale jde o zážitek, který si jinde téměř nedopřejete. Kolik měst na světě je takto na vodě, že?