Jo, Škoda 100

Když jsem byl ještě docela malé dítko, stavělo celé naše příbuzenstvo pospolu chatu. Poměrně nedaleko od domova, tak, abychom sice mohli ‚změnit vzduch‘, ale zároveň se sem kdykoliv pohodlně dostali. A zatímco se pozemek i objekt sám dělil rovným dílem, byl tu určitý důvod k závisti. Té v mojí malé hlavě.

Prostě jsem záviděl, že zatímco my jsme tam jezdili vlakem nebo na kolech, měl strejda z druhé půlky chaty auto. A to ne jen tak ledajaké auto! Měl Škodu 100! A to bylo žihadlo! V mých očích tehdy nad toto nebylo. Protože bylo elegantnější než starší embéčka, o Trabantech ani nemluvě. Učiněný klenot mezi auty.

auto Škoda

A na co jsem se tehdy těšil? Na chvíli, až budu starý. Až mi bude osmnáct let. V duchu jsem snil o tom, jak budu velký, jak strejda umře a já po něm to auto zdědím. Protože pak se budu prohánět po okolí v tomto skvělém voze a všichni mi budou závidět.

I když to nebyly zase až tak radostné představy. Protože mi trochu kazila náladu skutečnost, že měl onen strejda dítě. A já se tak bál, aby mi onen dokonalý vůz nakonec ještě nevyfouknul před nosem bratranec. Ale nakonec jsem tyto chmury vždycky zaplašil. Konec konců byl bratranec mladší než já, a tak bylo snad jasné, že až mi bude osmnáct a strejda umře, bude ještě na řízení auta moc malý. A tak toto bude nakonec moje.

znak Škody

Úsměvné představy, že? Ale tak to prostě tehdy bylo. Mít auto byl skoro luxus, na který se po léta čekalo v pořadnících, pokud tedy neměl někdo to štěstí v neštěstí, že se mu podařilo sehnat nějakou ojetinu nebo spíš vrak přes inzerát, a Škoda 100 byla skutečně něčím moderním, co jen tak někdo neměl.

Strejda dodnes neumřel. A bratranec, jakkoliv už hodně přes osmnáct let starý, ono auto pořád ještě nezdědil. A vlastně ani nevím, co se s tím autem stalo. Ale přesto jim už nemám za zlé, že se onoho vozu zjevně nedočkám.