Podle čeho se vybírají jména pro auta?

Kdysi dávno, v prvopočátcích průmyslové revoluce a při výrobě prvních automobilů neměla auta žádná jména, která by se alespoň podobala těm dnešním. Nejčastěji se používala písmena nebo kombinace písmen a číslic. S rozvojem průmyslové výroby a se vznikem prvních automobilek – továren na výrobu osobních vozů, auta dostávala jména podle názvu výrobce, který se vždy doplnil dalším označujícím výrazem. Zatímco někteří výrobci se tohoto kódování drží dodnes, některé automobilky se tomuto značení vyhýbají.
černý opel

Vybrat vhodné jméno pro auto není vůbec snadné

Automobil je často domácím mazlíčkem, je symbolem komfortu, tedy nejen dopravním prostředkem. Jeho jméno lidé často skloňují ve všech pádech a pracují s ním, i podvědomě, téměř denně. Musí tedy být znělé a výstižné. Každý výrobce si to uvědomuje a podle toho také jméno automobilu vybírá.
Nejjednodušší systém značení vozů mají automobilky BMW, Mercedes a Audi. Tedy docela jednoduché označení např. Audi A6, Audi A3, nebo Mercedes B, Mercedes C. Originální způsob to zrovna není, ale je zavedený a snadno se pamatuje. Navíc každý řidič dotyčné řady vozů dobře ví, že písmeno nebo číslo označuje třídu vozu – čím vyšší číslo, tím bude větší i samotný vůz.
opel na písku

Vzdušný živel, překrásné dívky, španělská architektura

Některé automobilky však nehodlají vozy zdobit jen strohými čísly. Inspirují se ve jménech větrného živlu, silných býků, latinských názvů, nebo třeba dívčími jmény. Pro příklad můžeme jmenovat vůz Renault Zoe, Lotus Elise a Alfa Romeo Giulia. Latinské názvy se objevují např. ve spojení Škoda Octavia (latinsky osm), Škoda Rapid (latinsky rychlý). Zajímavý je vznik názvu Škoda Karoq – ten se přičítá kombinaci dvou slov „kaaraq“ a „qarruk“, což značí indiánské výrazy pro automobil a šíp. Název větrného živlu můžeme číst u vozů Volkswagen Passat, Jetta a Scirocco. A italský výrobce vozů Lamborghini je pojmenovává docela příznačně podle slavných býků ve španělské Corridě, tedy Aventador a Reventón. A když už jsme u toho Španělska, vozy Seat se jmenují tradičně podle španělských velkých měst, takže Ibiza, Cordoba a Toledo.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup
Posted in Nezařazené