Nejsou peníze jako peníze

Mimo peněz, jež tak důvěrně zná každý z nás, existují i měny, jimž dost možná většina lidí na této planetě ani nerozumí, natož aby s nimi někdy měla osobně co do činění. Těm posledním se říká měny virtuální alias kryptoměny a nikdo je nedržel nikdy v ruce. Což pochopitelně neznamená, že neměli-li jste nikdy v ruce naši největší pětitisícovou bankovku s Masarykem, je tato měnou virtuální.
Virtuální měnou je totiž pouze ta, kterou si jednoduše nelze strčit do peněženky. Ne že by snad byla příliš rozměrná nebo těžká, ale prostě proto, že ji nikdy nikde žádná banka na cosi jako papír nevytiskla a ani do kovu nevyrazila.
kryptografie
Nejznámější z podobných měn, jichž už je dnes povícero, je bitcoin. A ač tento ve skutečnosti vlastně nikdo nikdy nemohl vidět a ani neviděl na vlastní oči, , jak by se snad nezasvěcenému jako já mohlo prý zdát.
Tato kryptoměna, jež vešla ve známost poprvé roku 2013, kdy prudce nabyla na hodnotě, a to v průběhu jediného roku z v přepočtu třinácti amerických dolarů na více než tisícovku, pak zase oslabila a od té doby je jako na houpačce, je mezi běžnou populací relativně nejznámější z podobných měn. Je měnou, jež poskakuje jako zběsilá tu nahoru a tu dolů a dá se tak na ní snadno zbohatnout stejně jako prodělat poslední kalhoty.
bitcoin mince
Ovšem navzdory tomu má prý docela zářnou budoucnost. Protože prý umožňuje relativně rychlý převod prostředků bez potřeby zprostředkovatele, rychlejší zúčtování transakcí s cennými papíry nebo veřejných registrů.
V budoucnu má prý bitcoin nejspíše najít daleko větší uplatnění, než si dnes dokážeme i jenom představit. A tomu stoprocentně věřím. Protože u mne dosud uplatnění nenašel a menší než žádné uplatnění logicky není možné.
I když jsem vlastně i já bitcoin už jednou použít mohl. Nebo tedy měl. Kdosi neznámý z virtuálního prostředí mi totiž poslal nepříliš kvalitní češtinou psaný e-mail, podle kterého prý nezveřejní mé intimní fotografie, pokud mu na ten a ten účet pošlu tolik a tolik bitcoinů. I návod, jak to provést, u toho byl. Ovšem já jsem tak neučinil. Protože „mi není jasné, jak mohl virem ovládnout mou webkameru a tou mé choulostivé snímky pořídit“, když žádnou webkameru nemám.
mince bitcoinu
Nebo možná i mám. Ale jedině stejně virtuální jako bitcoin. Tedy takovou, že jsem ji ještě nikdy nedržel v ruce, ba ani nespatřil. Úplně stejně jako jiní.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup
Posted in Nezařazené