Umíte si dovolit dovolenou?

Dnešní doba je zaměřená na výkon, na dosažení co nejlepšího výsledku, za co nejkratší možný čas. Lidé jsou pohlceni šíleným pracovním tempem a čas dovolené vyhlížejí jako oázu na poušti. Jenže přepnout z rychlého pracovního tempa do líné dovolenkové nálady a nicnedělání není jednoduché. Hlavně proto, že velká část lidí se snaží před dovolenou dohnat co největší množství práce a povinností, aby jim to po návratu z dovolené nespadlo na hlavu.

vesnice u moře

To je trochu paradox, že? Abychom si mohli dovolit dovolenou, musíme před i po pracovat více než obvykle, aby nebylo znát, že jsme tam nebyli. Samozřejmě to neplatí pro všechny obory a pozice, ale pro velkou část naší populace je to tvrdá realita.

Problém nastává ve chvíli, kdy tělo i hlava už vypovídají službu a dovolená se jeví jako záchrana. Jenže přepnout z drsného pracovního tempa do líné dovolenkové nálady není tak snadné, jak se zdá. Mnoha lidem i během dovolené běží v hlavě myšlenky na to, co nestihli udělat, co budou muset udělat okamžitě po návratu z dovolené, jestli na něco nezapomněli, jestli dodrželi všechny termíny, jestli nastavili automatické odpovědi…

A najednou je polovina dovolené pryč a my se přistihneme při tom, že v hlavě vlastně stále pracujeme. Někteří se dokonce přistihnou při tom, že kontrolují aspoň e-maily. Co kdyby tam bylo něco skutečně důležitého? A možná se objeví i nějaký, na který bude třeba okamžitě odpovědět, co na tom, že do konce dovolené zbývá pět dní, práce nepočká.

lehátka na pláži

A co z takové dovolené člověk má? Neodpočine si, hlavu má stále zahlcenou prací, tělo je stále v tenzi. Po návratu domů nás pak ovládne pocit, že bychom potřebovali ještě jednu dovolenou, abychom se vzpamatovali z té první.

Přitom by stačilo málo. Stačilo by skutečně vypnout a odpočívat, nechat práci zavřenou v kanceláři na celý týden, nebo dva. Neměnit své pracovní tempo před, ani po dovolené. Pracovní telefon i notebook nechte doma. Odpočinek je důležitý pro vaše tělo i pro vaši mysl. Cílem dovolené není ležet na pláži a tvářit se, že odpočíváte, zatímco se v hlavě zaobíráte pracovními povinnostmi. Cílem dovolené je nechat své tělo i hlavu odpočívat u činností, které vám dělají radost a které vás nabíjí pozitivní energií. A klidně to může být lezení po skalách, práce na zahradě, nebo i válení se na pláži s barevným drinkem.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup